Modne łazienki z dekorem. Poznaj trend „blokowania kolorów” przy użyciu płytek
Używanie koloru to idealny sposób, aby nadać aranżacji osobowości, jak i wyrazić siebie i swój styl. W łazience, jednym ze sposobów na wprowadzenie barw jest wykorzystanie płytek metodą „blokowania kolorów”.
Zobacz w praktyce, czym jest „color blocking” w aranżacji łazienki. Z artykułu dowiesz się, jak układać dekory w małej łazience wspomnianą metodą. Obejrzysz też gotowe projekty łazienek, w których pokażemy Ci nowoczesne triki, jak rozmieścić dekory w łazience i nie przytłoczyć wnętrza. Kiedy poznasz tę metodę, dużo łatwiej przejdziesz przez proces projektowania wnętrza. Zainspiruj się!
- Czym jest „color blocking”?
- Co to są dekory i jakie wzory płytek są dziś modne?
- Jak układać dekory w małej łazience metodą blokowania kolorów?
- Jak rozmieścić dekory w łazience?
- STREFA 1. Łazienki z dekorem w części umywalkowej
- STREFA 2. Płytki dekoracyjne pod prysznicem
- STREFA 3. Płytki dekoracyjne przy wannie
- STREFA 4. Wnęki dekoracyjne w łazience
- STREFA 5. Płytki dekoracyjne w strefie toaletowej „na gebericie”
- STREFA 6. Płytki dekoracyjne na podłodze
- Płytki dekoracyjne w Salonie HOFF
Czym jest „color blocking”?
„Color blocking” czy też „blokowanie kolorów” to trend polegający na użyciu dużego pasma jednego koloru lub blokowej kombinacji wielu kolorów w stylizacji modowej lub aranżacji wnętrzarskiej. Prekursorem barwnego dysonansu był francuski projektant mody Yves Saint Laurent, który w 1965 roku zaprojektował dżersejową sukienkę w geometryczne printy. Tworząc ją, inspirował się dziełem holenderskiego neoplastyka Pieta Mondriana – „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni” z 1930 r.
Fot. 1. „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni”. Piet Mondrian, olej na płótnie, 1930.
Fot. 2. Sukienki Yves Saint Laurent inspirowane dziełem Mondriana, 1965.
Historia kołem się toczy, co wyraźnie widzimy w panujących trendach wnętrzarskich i łazienkowych. Stosowanie więcej niż jednego koloru jest dziś czymś oczywistym i pożądanym. A metoda rozmieszczania dekorów opiera się o prostą zasadę blokowania kolorów. Zobacz, jak ją zastosować.
Co to są dekory i jakie wzory płytek są dziś modne?
Dekor to pewien fragment we wnętrzu, który odznacza się w aranżacji wzornictwem, kształtem lub kolorem. Do stworzenia dekoru w łazience wykorzystuje się płytki dekoracyjne, płytki 3D, mozaiki i wzorzyste kafelki. Style dekorów są zmienne w zależności od panujących trendów. Współcześnie dominują głównie takie, które nawiązują do natury, sztuki, geometrii, majoliki i egzotyki. Dużą rolę odgrywa również stylistyka z lat 60 i 70.
![]() |
![]() |
![]() |
Płytka ścienna Pasion Negro 20x20 Ribesables | Mozaika gresowa glazurowana Mr. Twig Denim, Dunin | Płytka Podłogowa Stracciatella Nacar 80x80, Arcana |
![]() |
![]() |
![]() |
Vodevil Octagono Musichalls Multicolor 20x20 Vives | The Room Black Dahlia 120x120 Imola | Mozaika gresowa glazurowana Miss Penny Mint, Dunin |
![]() |
![]() |
![]() |
Mozaika gresowa Octagon White 95 Matt, Dunin | Płytka Ścienna Tavola Beige Decor 58,4x58,4 Portinari | Kolorowa płytka patchworkowa Andalusi, Realonda |
![]() |
![]() |
![]() |
Patchwork Vienna Belvedere Natural 59,2x59,2 Aparici | Dekor Art-Deco White Spritz Natural 29,7x29,7 Aparici | Kafelki Manacor Blue Moon 65x4, Equipe |
Jak układać dekory w małej łazience metodą blokowania kolorów?
Zasada blokowania kolorów opiera się o dwie metody: pierwsza polega na geometrycznym zestawianiu kolorów, druga na monochromatycznym łączeniu odcieni i wzorów. W przypadku pierwszej metody, nie chodzi o stworzenie pstrokatego zamieszania. Kluczem jest trzymanie się zasady blokowego zestawiania mocnych tonów z zachowaniem geometrycznej harmonii. W przypadku małej łazienki zasada ta dobrze się sprawdzi, jeśli postawimy na maksymalnie trzy kolory. Blokowanie kolorów można także potraktować jako metodę do optycznego wydłużenia lub skrócenia wnętrza. Dużą rolę w małej łazience z dekorem odegrają także lustra. Przeczytaj nasz artykuł, o tym jak przy pomocy lustra optycznie powiększyć łazienkę.
Metoda blokowania kolorów w barwnym i monochromatycznym wydaniu. Aranżacje HOFF
Jak rozmieścić dekory w łazience?
Ważnym aspektem podczas aranżowania łazienki metodą „color blocking” jest podzielenie przestrzeni na strefy, tzw. bloki. Wyznaczenie stref nie jest trudne. Każda łazienka posiada stałe strefy, które służą konkretnym czynnościom. Ponieważ mają one wyznaczone miejsca w łazience, można potraktować je w ujęciu dekoracyjnym. Wyróżniliśmy 6 głównych stref w łazience, które z powodzeniem możesz udekorować blokowo. Poznaj je:
STREFA 1. ŁAZIENKI Z DEKOREM W CZĘŚCI UMYWALKOWEJ
Strefa umywalkowa z lustrem bardzo często stanowi w łazience główny punkt przyciągający spojrzenie. Przy umywalce spędzamy najwięcej czasu. To przy niej dokonujemy codziennych czynności pielęgnacyjnych i szykujemy się do wyjścia. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby ta część łazienki najtrafniej odzwierciedlała styl, jaki chcemy nadać aranżacji. Właśnie dlatego strefa umywalkowa stanowi doskonałą przestrzeń dla metody blokowania kolorów. Do tego celu możesz wykorzystać dowolny dekor – drobne mozaiki, niewielkie kafelki czy płytki wielkoformatowe. Spraw, by ta część łazienki stanowiła wyróżniającą się ozdobę wnętrza.
Podobają Ci się drobne mozaiki i dekory? Dzisiejsze mozaiki potrafią genialnie ozdabiać przestrzeń. Odważ się! Postaw na kolor i nie bój się łączenia różnych wzorów w jednym wnętrzu.
Aranżacja łazienki z niebieską mozaiką i beżową płytką dekoracyjną. Źródło: Dunin
Na ścianie umywalkowej znakomicie odnajdą się płytki „zellige” w różnych kształtach i ułożeniu (pionowym, poziomym, w jodełkę). Kafelki „zellige” to kwadratowe i prostokątne płytki w niedużym formacie, których powierzchnia stylizowana jest na ręcznie robione płytki. Charakteryzuje je nierównomierna powierzchnia i bogata kolorystyka. Idealnie odnajdują się w przestrzeniach aranżowanych blokowo.
Wizualizacja łazienki z zielonymi kafelkami. Projekt: HexaGreen, Salon HOFF
Dekorem w łazience mogą być także płytki wielkoformatowe. Modne dziś marmury oddane na wielkim formacie są niczym arcydzieło we wnętrzu. Nie musisz takimi płytkami wykańczać całej łazienki. Przy ich pomocy możesz jedynie zaakcentować samą strefę umywalkową, nadając tym samym aranżacji elegancji i szyku.
Wizualizacja łazienki z marmurem. Projekt: Calacatta Gold Natura, Salon HOFF
Płytka wielkoformatowa Calacatta Gold 60x120, Cerrad
STREFA 2. PŁYTKI DEKORACYJNE POD PRYSZNICEM
Strefa prysznicowa to kolejna część łazienki, która lubi się wyróżniać. Jedną z blokowych metod wykańczania prysznica jest położenie płytek dekoracyjnych na wszystkich ścianach prysznica z wyjątkiem podłogi. Brodzik dopasuj wówczas do koloru podłogi lub wykończ brodzik podpłytkowy płytką zastosowaną na podłodze w pozostałej części wnętrza. Pamiętaj – płytki i dekory podłogowe można kłaść pod prysznicem wyłącznie na brodziku podpłytkowym.
Łazienka z zielonymi płytkami „rybia łuska” pod prysznicem. Źródło: Dunin
W części prysznicowej znakomicie sprawdzają się płytki dekoracyjne drewnopodobne. Dodają tej strefie przytulności i koją zmysły w czasie kąpieli. Ułóż płytki dekoracyjne drewnopodobne np. liniowo na jednej ze ścian prowadząc dekor po podłodze. Na pozostałych ścianach połóż płytki imitujące kamień, aby nadać aranżacji naturalnego wyrazu.
Aranżacja łazienki w kamieniu z dekorem drewnianym pod prysznicem. Projekt: Etnos Grey, Salon HOFF
STREFA 3. PŁYTKI DEKORACYJNE PRZY WANNIE
Strefa kąpieli z wanną również może zostać otoczona płytkami dekoracyjnymi. Ściana, obok której stoi wanna jest wręcz stworzona pod dekory łazienkowe. Możesz zdecydować się np. na wykończenie ścian w pastelowych kolorach albo postawić na płytki dekoracyjne 3D, które dodadzą strefie kąpielowej bardziej charakternego oblicza. Obok wanny bardzo dobrze sprawdzają się też dekory drewnopodobne, które pozwalają zbudować w łazience przytulny klimat.
Wizualizacja łazienki z różową płytką i lastriko. Projekt: Straciatella Grand Cielo, Salon HOFF
Jeśli wybierzesz do łazienki wannę wolnostojącą, to gra kolorów rozegra się wyłącznie na ścianie, obok której wanna stanie. Natomiast w przypadku wanny zabudowanej masz dodatkową okazję do zwieńczenia jej ścianek efektownym dekorem nawiązującym np. do podłogi lub do ścianki za wanną. Możesz też całkowicie wyróżnić wannę we wnętrzu kładąc na niej kontrastowy względem całej aranżacji dekor. Zastanawiasz, jak kleić metalowe dekory? Obok wanny zabudowanej zrób w ściance wygodną wnękę, która znakomicie przyjmie metalowe dekoracje.
Szara aranżacja łazienki z wanną zabudowaną płytką drewnopodobną i z metaliczna mozaiką. Projekt: Town Soft Grey, Salon HOFF
STREFA 4. WNĘKI DEKORACYJNE W ŁAZIENCE
Łazienki stanowią jedno z nielicznych pomieszczeń w domu, w których świetnie sprawdzają się wnęki. Są nie tylko praktyczne, ale też pozwalają udekorować wnętrze. Takie są m.in. wnęki poziome obok wanny, które pozwalają mieć najpotrzebniejsze kosmetyki zawsze pod ręką. Wnęka może być także pionowa od podłogi aż po sufit. Wówczas stanowi duże pole do popisu pod kątem nadania aranżacji np. efektu większej czy bardziej dynamicznej przestrzeni. Płytki dekoracyjne 3D i barwne płytki patchworkowe spisują się w takich wnękach doskonale. Nadają aranżacjom niepowtarzalnego stylu i sprawiają, że przestrzeń wyróżnia się na tle standardowych projektów łazienek.
Aranżacja łazienki z egzotycznym dekorem drewnopodobnym. Projekt: Oxide Tavola, Salon HOFF
STREFA 5. PŁYTKI DEKORACYJNE W STREFIE TOALETOWEJ "NA GEBERICIE"
Strefa wc z powodzeniem może zostać potraktowana jako część dekoracyjna łazienki. Szczególnie jeśli zajmuje centralną część wnętrza tj. znajduje się naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki. Wówczas warto postarać się, aby już od samego wejścia ścianka z toaletą i bidetem prezentowała się stylowo. Spokojnie możesz tę część łazienki ubarwić kolorem lub urozmaicić np. czarno-białym patchworkiem.
Aranżacja łazienki z patchworkiem czarno-białym „na gebercie”. Projekt: Versilia Marble, Salon HOFF
STREFA 6. PŁYTKI DEKORACYJNE NA PODŁODZE
Aranżacja łazienki z dekorem na podłodze stanowi jedną z bardziej pożądanych opcji wykończeniowych. Do najchętniej wybieranych płytek dekoracyjnych podłogowych należą czarno-białe płytki patchworkowe, białe płytki oktagonalne z czarnymi intarsjami i marokańskie majoliki kolorowe. Wzorzysta podłoga w łazience wprowadza do wnętrza stylowy dynamizm. Aby cieszyć się dobrze zaprojektowanym wnętrzem i nie przytłoczyć aranżacji nadto wzornictwem, łazienki z dekorem podłogowym wystarczy otoczyć na ścianach uniwersalnymi bądź naturalnymi kolorami.
Naturalna łazienka na poddaszu z mozaiką marmurową Dunin. Projekt: Kul Design z użyciem mozaiki Carrara White Manor.
Płytki dekoracyjne w Salonie HOFF
Łazienki z dekorem urządzane blokowo dają poczucie harmonijnie zaprojektowanego wnętrza. Już wiesz, że urządzanie łazienki metodą blokowania kolorów jest proste, jeśli tylko masz świadomość stref wnętrza. Do najmodniejszych dekorów należą czarno-białe płytki oktagonalne, dekory patchworkowe, majoliki, płytki „zellige” oraz gładkie i trójwymiarowe drewniane dekory. Gdzie kupić płytki dekoracyjne i czym kierować się podczas ich zakupu? W HOFF pokażemy Ci na żywo, jak wkomponować dekory do łazienki. Czeka na Ciebie u nas ponad 70 pomysłów na aranżację łazienki! W naszych bibliotekach produktowych odszukasz również efektowne dekory do kuchni, które cechuje wysoka jakość wykonania i odporność na zachlapania i trudne zabrudzenia.
Odwiedź Salon HOFF -> zainspiruj się projektami łazienek -> wybierz płytki, które wpadną Ci w oko -> umów się na darmową wizualizację łazienki -> i urządź się w swoim ulubionym stylu.
Zobacz powiązane artykuły

