0

Drewno na ścianie: od klasycznego do nowoczesnego stylu

Dodano:2023-11-23
Kategorie:BLOG

Autorka wpisu: Klaudia Sadzikowska 

Drewno na ścianie: od klasycznego do nowoczesnego stylu
Kto powiedział, że drewnem wykończymy tylko podłogi? Aktualne trendy dają duże możliwości aranżacyjne i pokazują, jak w ciągu ostatnich lat wzrosła popularność drewnianych paneli i płytek imitujących drewno. Widzimy, jak ożywają na ścianach, podłogach, a nawet sufitach, tworząc naturalne i pełne tekstur wnętrza. Kiedyś kojarzone z nie modną już boazerią, dziś powracają w formie ściennej okładziny. Zastosowanie drewna i jego imitacji może ocieplić wnętrze i dodać mu przytulności. Zobaczmy zatem, jak zaaranżować ściany z drewna! 

Drewniane panele dekoracyjne w domu 

Ściana w drewnie może podnieść poziom każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy to styl minimalistyczny, boho czy industrialny. Duża różnorodność form i kolorów, a także trójwymiarowych dekorów, pozwala dopasować dekoracje drewniane do istniejącego lub pożądanego wnętrza. Obecnie na rynku znajdziemy zaimpregnowane deski czy panele na ścianę, wykonane z egzotycznego gatunku drewna, tekowego, czy wenge, a nawet deski z odzysku.

Drewniane deski ścienne to świetne rozwiązanie, dzięki któremu aranżacja wnętrz zyska wyjątkowego charakteru. Wykonane w całości z naturalnego surowca, dekoracyjne panele drewniane spełniają ważną funkcję dekoracyjną w mieszkaniu, doskonale komponując się zarówno z naturalną podłogą, jak i nowoczesnymi meblami. Jasne i minimalistyczne wnętrza, wzbogacone drewnianymi panelami we wnękach lub wokół kominka, nabiorą indywidualnego charakteru i stworzą domową atmosferę.


Aranżacja kuchni w płytkach drewnopodobnych

Aranżacja kuchni w płytkach drewnopodobnych, Novabell 


Wykorzystując ścianki z drewna, uzyskujemy powierzchnię o unikalnej fakturze, którą łatwo dopasować do stylu wnętrza. Dzięki temu, że panele mają jeden standardowy wymiar, można łatwo wypełnić nimi przestrzeń i swobodnie dopasować do siebie wiele elementów, tworząc spójną całość. Dodatkowym atutem paneli drewnianych są modułowe opakowania i łatwość montażu. 

Panele ścienne z drewna wymagają jednak okresowych renowacji, co sprawia, że często odrzucamy to rozwiązanie. Pielęgnacja polega na impregnacji drewna olejem i woskiem, jednak te zabezpieczone już bejcą, olejem lub lakierem tego nie wymagają.

Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę

Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę, Novabell 

Dekorowanie płytkami drewnopodobnymi: efekty i kolory 

Ze względu na swoją znakomitą wydajność, odporność na działanie wilgoci i ochroną ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, projektanci i architekci wnętrz sięgają po płytki imitujące drewno. Szczycące się ziemistym charakterem i urokiem naturalnych materiałów, stały się ponadczasową opcją zarówno na podłogi, jak i ściany. Imitują klasyczny wygląd tradycyjnego twardego drewna, z widocznym rysunkiem słojów i sęków – z dodatkową trwałością i niezawodnością płytek ceramicznych. 




Płytki drewnopodobne
można doskonale łączyć z każdym innym materiałem, takim jak kamień czy marmur. Wnoszą odrobinę natury do każdego wnętrza i mogą nawet stać się sztandarowym elementem aranżacji, niezależnie od jej stylu. Jodełka, sześciokąt, diament i odmiana misternych mozaik znalazły miejsce zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych.  

Płytki drewniane na ścianę

Płytki drewniane na ścianę, Ceramica Fioranese

Imitacja drewna na ścianę – różnorodność stylów 

Drewno przywodzi na myśl wizję rustykalnych domków w lesie, a jest to z pewnością jeden z możliwych do osiągnięcia stylów, który wprowadzi do przestrzeni nieco klimatu hygge. Jednak warto pójść o krok dalej i nie ograniczać się tylko do stylu wiejskiego. W rzeczywistości liczne odcienie płytek drewnopodobnych pozwalają na tworzenie wielu zestawień kolorystycznych. Cegła i drewno na ścianie nadają loftowego wystroju, a mozaika i jodełka współczesnego sznytu. 

Postęp technologiczny umożliwia produkcję drewnianych płytek na ścianę o bardziej oryginalnych kolorach, takich jak szary, który trudniej znaleźć w naturalnym drewnie.

Płytki drewnopodobne


Płytki drewnopodobne – pomysły i aranżacje 

Płytki z efektem szarego drewna rozjaśnią i odświeżą wnętrze, w którym panuje atmosfera odpoczynku i komfortu. Z drugiej strony, jeśli chcemy uzyskać bardziej autentyczny wygląd, najlepszym rozwiązaniem będą ciemne kolory lub elementy wręcz antyczne. Dzięki temu przestrzeń stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa. 

Jeśli wolimy bardziej elegancki i szykowny styl, możemy wybrać płytki z efektem czarnego drewna o bardzo intensywnym kolorze, aby podkreślić resztę pomieszczenia i stworzyć kontrast z kolorem ścian i elementami dekoracji.

Wreszcie bielone deski lub cieplejsze kolory, takie jak taupe lub miód, wnoszą do wnętrza przytulność. Ciepłe drewno, w kolorach beżu, doskonale pasuje do skandynawskiego i minimalistycznego stylu, gdzie gra główną rolę. Drewno z odzysku to z kolei idealny dodatek do industrialnej przestrzeni loftowej. W ten sposób możliwa jest dowolna kombinacja.

Drewnopodobny akcent pod prysznicem

Drewnopodobny akcent pod prysznicem, Ceramika Gres 


Drewno na ścianie w salonie – dekoracja z motywem drewna

Płytki drewnopodobne nadają wnętrzom niepowtarzalnego ciepła i tworzą przytulną atmosferę, dlatego chętnie wykorzystuje się je do dekoracji ścian w salonie lub sypialni. Do pomieszczenia, jakim jest salon, pasuje niemal każda wersja imitacji drewna – pomalowane na biało, orzechowe, wiśniowe czy sosnowe. Drewniana ściana w salonie, która harmonijnie łączy się z panelami podłogowymi, tworzy oryginalny, ale jednocześnie subtelny akcent. Deski na ścianę w salonie mogą być różne, w zależności od wielkości. Te większe lepiej zaprezentują się, gdy będą układane równolegle. Mniejsze z kolei – rozplanowane na wzór jodełki. Deski na ścianie za telewizorem stworzą eleganckie tło dla sprzętów elektronicznych. 

Ściana z drewna w salonie 

Ściana z drewna w salonie 

 

Drewno na ścianie w sypialni – stylowe wezgłowie

Sypialnia to jedno z niewielu miejsc w domu stanowiące przestrzeń osobistą – miejsce, w którym możemy się zrelaksować i odprężyć, a także odpocząć, gdy potrzebujemy trochę czasu dla siebie. Drewniana ściana w sypialni może stworzyć fantastyczny punkt centralny lub efektowny zagłówek. Proste, czyste linie mebli i oświetlenie punktowe dodatkowo podkreślą drewnopodobne deski na ścianie w sypialni, tworząc dynamiczną i interesującą wizualnie przestrzeń, która jest zarówno przytulna, jak i nowoczesna. Imitacja bielonego drewna może służyć jako tło dla przytulnej części sypialni. Ciepła faktura uzupełni neutralną kolorystykę, tworząc spójną i dojrzałą atmosferę.

Drewno w sypialni

Drewno w sypialni, Novabell 

 

Drewniana ściana w kuchni – między blatem i szafkami

Co powiemy na drewno na ścianie w kuchni? Wspaniale się na nie patrzy, dodaje naturalnego wyglądu, a odcienie i usłojenie drewna dodają głębi. Jeśli mamy głębokie, ciemne płytki drewnopodobne, takie jak wiśnia i orzech, możemy spróbować kontrastować z jaśniejszą farbą na ścianach. I odwrotnie, mocne ściany w głębokich kolorach sprawią, że jasne drewno będzie wyglądać efektownie. Drewniana ściana w kuchni może stanowić piękną i praktyczną ozdobę. Aby ją jeszcze bardziej urozmaicić, warto zastosować płytki ceramiczne między blatem a wiszącymi szafkami. Oprócz walorów estetycznych sprawdzą się w kuchni ze względu na swoje aspekty techniczne. Są łatwe w utrzymaniu czystości, co jest szczególnie istotne w kuchni, gdzie często występują zabrudzenia i wilgoć. Dodatkowo płytki mogą stanowić dodatkową warstwę ochronną przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę czy inne czynniki zewnętrzne.

Kuchnia z płytkami ułożonymi w jasną jodełkę

Kuchnia z płytkami ułożonymi w jasną jodełkę, Cerrad

 

Aranżacja łazienki z drewnem 

Choć pomieszczenia o dużej wilgotności wymagają specjalnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, można w nich zastosować stylowe i oryginalne płytki drewnopodobne. Możne je układać na całej ścianie lub wybrany fragmencie (np. pod prysznicem). Zobacz, jak zastosowaliśmy różne rodzaje płytek drewnopodobnych w naszych aranżacjach! 

aranżacja łazienki z drewnem


aranżacja łazienki z drewnem


aranżacja łazienki z drewnem


aranżacja łazienki z drewnem


aranżacja łazienki z drewnem


Drewniane ściany w domu – odmień wnętrze z Salonem HOFF

Ściany drewniane w domu mogą diametralnie odmienić jego wnętrze, nadając mu unikalnego i ciepły charakter. Drewno kojarzy się z naturą, dlatego coraz częściej jest wybierane jako materiał wykończeniowy. Salon HOFF oferuje wizualizacje łazienki 3D, pozwalające na zaplanowanie aranżacji wnętrza, co pozwoli zobaczyć i ocenić efekt końcowy przed faktyczną realizacją pomysłu. 

drewno na ścianie

 



Zobacz powiązane artykuły

Płytki drewnopodobne łączą w sobie piękno i naturalny wygląd drewna z trwałością i łatwością konserwacji ceramiki. Zobacz, jak zaaranżować je we własnej łazience. 
Z przyjemnością prezentujemy kolekcje płytek drewnopodobnych marki Cerrad, które pozwolą Ci cieszyć się doskonałym, ponadczasowym i funkcjonalnym wnętrzem!
Jak ją urządzić, aby przestrzeń pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie? Jaką kompozycję z płytek wybrać, aby całość harmonijnie ze sobą współgrała? Postaw na drewno!
Odpowiednie wykończenie podłogi w domu lub mieszkaniu to często wybór między dwoma rywalami: winylem i laminatem. Jeśli zastanawiasz się, jakie panele wybrać i chcesz poznać najważniejsze różnice - czytaj dalej! 




 



Chcesz otrzymywać informacje o naszych nowościach i wydarzeniach?